Aktuality - ČOV Batizovce - čo áno a čo nie

ČOV Batizovce - čo áno a čo nie

Obecná čistiareň odpadových vôd (ďalej len ČOV), slúži občanom našej obce na napojenie splaškových odpadových vôd z domácnosti......

Obecná čistiareň odpadových vôd (ďalej len ČOV), slúži občanom našej obce na napojenie splaškových odpadových vôd z domácnosti. Na spoľahlivú funkčnosť našej ČOV má podstatný vplyv zloženie a množstvo pritekajúcich splaškov. Z tohto dôvodu je možné do ČOV vypúšťať:

• výhradne splaškové nekontaminované vody z domácnosti (splaškové vody z domácnosti sú odpadové vody z kuchyne, kúpeľne, toalety a pod.)  Naša ČOV nedokáže zlikvidovať chemicky alebo inak nevhodne kontaminované odpadové vody.

Do ČOV je prísne zakázané vypúšťať odpadové vody, ktoré sú:

• kontaminované chemikáliami, močovinou, olejmi a pod.
  • zrážkové vody zo zvedených dažďových zvodov - takéto vody úplne zlikvidujú mikroorganizmy  v našej ČOV, čo má za následok  jej znefunkčnenie. Množstva dažďových vôd má za následok aj vyplavenie (vytopenie) ČOV.

Činnosť našej ČOV je v zmysle zákona pravidelne monitorovaná Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorý na základe množstva a kvality vypúšťaných odpadových vôd stanovuje ročné poplatky za vypúšťanie odpadových vôd. Tieto poplatky sa pohybujú rádovo v tisíckach eur. Nedodržiavanie a nerešpektovanie pravidiel na vypúšťanie odpadových vôd, bude mať za následok zvýšenie poplatku od SVP a.s., ktorý bude potrebné uhradiť z obecného rozpočtu. Následne úrad pre reguláciu sieťových odvetví zvýši ročný poplatok za odvádzanie splaškových odpadových vôd  pre jednotlivé domácnosti, ktorý každoročne platí každá domácnosť napojená na verejnú kanalizáciu.

Stručné zhrnutie

Odvádzanie splaškových odpadových vôd je výhodné pre občanov obce. Čím kvalitnejšie odpadové vody do ČOV budeme vypúšťať (nekontaminované a nie dažďové vody), tým menší poplatok bude obec účtovať jednotlivých domácnostiam.

Pozor

Skrývanie sa za anonymné vypúšťanie dažďových alebo kontaminovaných vôd problém nevyrieši a na zvýšený poplatok pre SVP sa v konečnom dôsledku vyskladáme zo spoločného rozpočtu my všetci.

Na záver by sme Vás radi požiadali o ohľaduplnosť k životnému prostrediu a k spoločným finančným prostriedkom, s ktorými obec disponuje.

Za porozumenie ďakujeme.

Dátum vloženia: 26. 6. 2018 12:49