Aktuality - Priznanie k dani z nehnuteľnosti - rok 2019

Priznanie k dani z nehnuteľnosti - rok 2019 1

Pri zmene vlastníctva nehnuteľností v roku 2018 v zmysle zákona 582/2004 o miestnych daniach a miestnom poplatku v znení neskorších predpisov, je potrebné do konca januára 2019 podať na obecnom úrade PRIZNANIE k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje. Bližšie informácie nájdete nižšie.

Priznanie podávajú tí daňovníci, ktorí v roku 2018 nadobudli nehnuteľnosť, ktorá je k 1. januáru 2019 zapísaná v katastri nehnuteľností alebo daňovníci, ktorí v roku 2018 predali, darovali, alebo im zanikne vlastníctvo k nehnuteľnosti a túto už nebudú mať zapísanú k 1. januáru 2019 v katastri nehnuteľností, resp. daňovníci, u ktorých v priebehu kalendárneho roka došlo k zmenám, ktoré ovplyvňujú výšku vyrubenej dane (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie, prístavba, nadstavba, zmena účelu užívania stavby a pod.).
V prípade nadobudnutia vlastníctva nehnuteľností dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľností na základe právoplatného osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve.

Ak nehnuteľnosť vlastní viac spoluvlastníkov, daňové priznanie podáva :
- každý vlastník sám za seba vo výške svojho spoluvlastníckeho podielu alebo
- jeden vlastník (zástupca) za všetkých spoluvlastníkov v prípade ak sa všetci spoluvlastníci dohodnú; v takomto prípade sa k daňovému priznaniu doloží oznámenie o určení zástupcu na podanie daňového priznania k dani z nehnuteľností (príloha č. 1 VZN č. 1/2015)
Lehota na podanie daňového priznania na rok 2019 je do 31. 1. 2019.
Priznanie k dani z nehnuteľností, k dani za psa, k dani za predajné automaty a k dani za nevýherné hracie prístroje sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanovilo Ministerstvo financií SR č. MF/021249/2014-725. Uvedené tlačivo platí pre fyzické aj právnické osoby.
Keďže tlačivo je pre viac druhov daní, daňovník vyplní len úvod (žlté tlačivo obidve strany) a konkrétny oddiel (k dani, ku ktorej podáva priznanie), nie je teda potrebné vypĺňať všetky časti.

Tlačivá na stiahnutie tvoria prílohu tejto správy v samostatných PDF súboroch .

Priznanie

Priznanie k DzN.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 1,65 MB

Poucenie