Aktuality - Tatry na dlani

Tatry na dlani

Prinášame Vám pár riadkov a fotografií o tom ako ľudia očarení prírodou a šikovnými rukami budovali "naše" Tatry na dlani

Na projekte sme začali pracovať v novembri 2018, kedy boli vytvorené fotografie Vysokých Tatier z miesta realizácie projektu a následne odoslané na grafické spracovanie. V priebehu zimy v rokoch 2018/2019 bol vytvorený realizačný tím, ktorý mal za úlohu zmanažovať celý projekt do jeho ukončenia v roku 2019. Tím pozostával z bývalého poslanca a predsedu športovej komisie p. Mariána Chromeka a pracovníčky obecného úradu p. Simony Chovanovej.

Z dôvodu daždivej jari sme začali výkopovými prácami až v júny 2019. Po prehĺbení pôvodného odvodňovacieho kanála bolo vytvorené drenážne a pieskové lôžko na odvodňovacie betónové skruže, tie boli následne na toto lôžko poukladané. Skruže boli obsypané rôznym kamenivom z dôvodu vytvorenia pevného a drenážneho obsypu. Následne bola zarovnaná pôvodná ornica. V pôvodnom projekte mal byť vytvorený pod lavičkami a hojdačkou povrch zo zámkovej dlažby, no vyskytla sa nám možnosť dodania lámaných žulových blokov v rámci sponzorstva. Preto sme zámkovú dlažbu nahradili týmto kamenivom a finančné prostriedky sme presunuli na kvalitnejší náter drevených prvkov. Tieto bloky boli využité aj pri tvorbe skalničky. Následne bol zabetónovaný držiak ďalekohľadu a panorámy. Bola vytvorená skalnička, do ktorej sme osadili výlučne dreviny a rastlinky, ktoré rastú vo Vysokých Tatrách. Nerezové tabuľky s laserom vygravírovaným slovenským a latinským názvom rastlín budeme umiestňovať do skalničky až po zakorenení týchto rastliniek. Tieto tabuľky nám sponzorsky vyrobila firma MTS zo sídlom v Krivej. Žulové bloky boli použité aj na ukotvenie lavičiek, stola a hojdačky. Po ich umiestnení do štrkového lôžka a finálnej výšky terénu sme zaviezli betónové skruže a kamenné bloky zeminou. Do zeminy bol následne zasiaty trávnik s hnojivom. Zeminu a skalničku sme zalievali pomocou členov Dobrovoľného hasičského zboru a ich technikou. Po usadení terénu boli do žulových blokov osadené lavice, stôl a hojdačka. Následne sa na stojan panorámy nainštalovala fotografia Vysokých Tatier, ktorá okrem popisov Tatranských štítov obsahuje aj stručný opis histórie obce, Tatranských osád  a opis vzniku Vysokých Tatier v slovenskom a anglickom jazyku. Celá panoramatická fotografia je umiestnená pod ochranným sklom.

Projekt bol oficiáne odovzdaný do užívania 15. septembra 2019

K hladkému priebehu projektu svojou prácou aktívne prispeli aj členovia športovej komisie: Juraj Majláth, Daniel Hudák, Juraj Balogh, Ondrej Kuzmík a občania Batizoviec: Ján Hudák, Ivan Hudák, Bruno Hudák, Miroslav Chromek, Dagmar Chromeková, Miroslava Šalátová, Slavomíra Šalátová, Katka Hudáková, Matúš Schneider, Dávid Mudrák, Monika Chromeková. Nezištnú pomoc nám poskytli svojou technikou (bager a dovoz zeminy) občania Marek a Václav Hrebeňárovci a tak tiež Dobrovoľný hasičský zbor v obci Batizovce.

Dátum vloženia: 19. 9. 2019 11:16
Dátum poslednej aktualizácie: 19. 9. 2019 11:20