Aktuality - VÝBER Z OPATRENÍ VLÁDY SR platných od 24.3.2020

VÝBER Z OPATRENÍ VLÁDY SR platných od 24.3.2020 1

V spojitosti so šírením vírusového ochorenia Covid-19 prinášame Výber opatrení vlády SR platných od 24.03.2020

vyber opatreni

❗❗ VÝBER Z OPATRENÍ VLÁDY SR platných od 24.3.2020 ❗❗

✔️ Hygienici vydajú opatrenie, podľa ktorého sa v nedeľu zatvoria všetky, potraviny či drogérie. Dôvodom je oddych personálu a sanitárny deň.

✔️ Otváracie hodiny pre dôchodcov 65 a viacročných budú každý deň okrem nedele od 9:00 - 12:00.

✔️ Nosenie rúšok bude povinné všade mimo svojho bydliska. „Nielen na ulici, ale aj v obchode, v práci, vo fabrike, na úrade, všade.“

✔️ Ministerstvo dopravy zruší bezplatnú dopravu pre študentov.

✔️ Vláda vyzýva dôchodcov, aby MHD a verejnú dopravu využívali iba v nevyhnutných prípadoch.

✔️ Dôchodcovia majú chodiť von len v nevyhnutných prípadoch. Ak to nebudú rešpektovať, vláda im vychádzanie môže aj zakázať.

✔️ Platí odporúčanie pri každom rade ľudí na verejnosti, aby mali od seba odstup 2 metre.

✔️ Od 30.03.2020 sa bude pri vstupe do nemocníc, fabrík a všetkých otvorených prevádzkach merať teplota z čela.

✔️ RTVS bude každý deň o 18:00 hod. vysielať bohoslužby (upozornite na to seniorov vo vašom okolí). Takisto sa zavedie vysielanie školských spotov a online škola na RTVS.

✔️ Do 30. apríla nesmie byť spustená žiadna exekúcia ani dražba.

✔️ Pred nemocnicami, v ktorých dochádza k výtržnostiam neprispôsobivými ľuďmi, budú hliadkovať vojaci a policajti.

✔️ Pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery sa zriadia drive–thru. Ide o testovacie body na koronavírus z áut. Jedno takéto miesto za deň urobí 70 odberov vzoriek.

✔️ Vydá sa odporúčanie, aby ľudia stáli v rade v dvojmetrových rozostupoch.

✔️ Ministerstvo dopravy vyrokuje s mobilnými operatérmi posielanie SMS ľuďom nad 65 rokov, ktorým vláda potrebuje komunikovať dôležité správy.

✔️ Od utorka sa predlžuje platnosť zákazu usporadúvania športových, spoločenských a kultúrnych podujatí do odvolania.

✔️ Posúva sa vykonateľnosť preventívnych prehliadok, ktoré sa musia vykonávať vo vzťahu k práci.

✔️ Všetky ministerstvá v priebehu jedného až dvoch dní prehodnotia všetky lehoty, ktoré sa dajú posunúť na neskôr.

✔️ V zariadeniach sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje aj zdravotná starostlivosť, bude vyhlásený núdzový stav.

✔️ Hygienici vydajú nariadenie, podľa ktorého sa uzavrie činnosť denných stacionárov.

✔️ V utorok sa predloží návrh zákona, podľa ktorého budú môcť štátne orgány v čase krízy využívať lokalizačné dáta ľudí, ktoré im poskytnú mobilní operátori.

✔️ Ministerstvo zdravotníctva určí po jednej nemocnici na východe a strede Slovenska a v Bratislave, ktoré budú slúžiť čisto len na liečbu ochorenia Covid-19. V ostatných nemocniciach budú na tento účel vyšpecifikované celé pavilóny.

✔️ Obce a mestá majú zriadiť telefónne linky na donášku napríklad jedál a inej pomoci pre ľudí, ktorí nemôžu chodiť von.

✔️Plánuje sa nákup kvalitných testerov a zákaz vyvážania dôležitých liekov do zahraničia.

✔️Ministerstvo zahraničných vecí pripravuje analýzu príkladov toho, čo v zahraničí (ne)funguje v boji proti vírusu.

Dátum vloženia: 24. 3. 2020 19:54
Dátum poslednej aktualizácie: 24. 3. 2020 19:58