Obec Batizovce

Biologicky rozložiteľný odpad

Biologicky rozložiteľný odpad 1

Aký je rozdiel medzi BRO - biologicky rozložiteľným odpadom a BRKO - biologicky rozložiteľný kuchynský odpad.

BRO - biologicky rozložiteľný odpad

je zelený odpad z našich záhrad (tráva, listy, rôzne odrezky drevín a pod.). Tento odpad občania kompostujú vo svojich domácnostiach, alebo ho môžu bezplatne odovzdať do kompastárne medzi Batizovcami a Svitom vždy v stredu od 15.00 hod. - do 17.00 hod. . Tento odpad je zakázané vyvážať do nádoby na tvorbu kompostu umiestnenú pri ČOV, alebo ho voľne vyhadzovať do prírody a vytvárať tak nelegálne skládky. Priestor ČOV je monitorovaný kamerovým systémom a záznam bude v priestupkovom konaní použitý ako dôkazový materiál.

BRKO - biologicky rozložiteľný kuchynský odpad

je odpad rastlinného pôvodu z našich kuchýň (nespotrebovaná zelenina, ovocie, šupky a odrezky ovocia a zeleniny a pod.). Tento odpad občania kompostujú vo svojich domácnostiach, prípadne ho môžu bezplatne umiestniť do kompostéra, ktorý je umiestnený a riadne označený pri ČOV. Do tohto kompostéra je zakázané vyhadzovať zvyšky potravín živočíšneho pôvodu (mäso, kosti, syry, mliečne výrobky a pod.) Umiestnením takéhoto odpadu znehodnotíte tvorbu kompostu, ktorý sa v nádobe vytvára. Odpad z kuchýň živočíšneho pôvodu je zakázané vyvážať do nádoby na tvorbu kompostu ktorá je umiestnená pri ČOV, alebo ho voľne vyhadzovať do prírody a vytvárať tak nelegálne skládky. Priestor ČOV je monitorovaný kamerovým systémom a záznam bude v priestupkovom konaní použitý ako dôkazový materiál.

Čestné prehlásenia

ktoré ste v posledných dňoch odovzdali na obecný úrad potvrdzujú, že BRKO - biologicky rozložiteľný kuchynský odpad rastlinného pôvodu kompostujete vo vlastnej domácnosti, alebo ho odovzdávate do určenej nádoby na tvorbu kompostu, ktorá je umiestnená pri ČOV. Čestné prehlásenie nepojednáva o možnosti odovzdávať zelený odpad zo záhrad (tráva, listy a pod.) do nádoby pri ČOV. Takáto činnosť je v rozpore so zákonom o odpadoch a so zákonom o ochrane prírody a krajiny a zo strany správneho orgánu bude postihovaná.

Veríme, že problematiku nakladania s BRO a BRKO sme vysvetlili podrobne a zrozumiteľne. V prípade záujmu získate potrebné informácie aj na obecnom úrade. Ďakujeme za zodpovedný prístup k problematike triedenia odpadu.

Dátum vloženia: 1. 7. 2021 13:34
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 7. 2021 14:06